Atrakcje w Karpaczu

Karpacz niewielkie miasteczko turystyczne, które wiosną, latem i jesienią przyciąga turystów, piechurów, miłośników wycieczek rowerowych do odkrycia zakątków i szlaków Karkonoszy. Natomiast zimą przyciąga wszystkich spragnionych z korzystania ze sportów zimowych i wszelkich form zimowego szaleństwa.

Przyjeżdżając do Karpacza nie można się nudzić, bowiem czeka na każdego mnóstwo atrakcji, zabytków i szlaków do pokonania.

Propozycje zwiedzania:

poziom

 

Karkonoskie Tajemnice to niezwykła, multimedialna atrakcja turystyczna, znajdująca się w samym sercu Karpacza. W tym magicznym miejscu doświadczycie wszystkimi zmysłami potęgi, która drzemie w Karkonoszach. Usłyszycie i poznacie tam wspaniałe legendy oraz opowieści. Ponadto m.in. stworzycie własnego Ducha Gór, odkryjecie kamień filozoficzny, zagracie na harfie z magicznymi strunami, wywołacie deszcz, rozpędzicie burzowe chmury, staniecie za sterem maszyny do poszukiwania korzenia mandragory oraz zwiedzicie tajemniczą grotę pełną skarbów.

Karkonoskie Tajemnice można zwiedzać z pomocą multimedialnego przewodnika w angielskiej, niemieckiej, rosyjskiej lub czeskiej wersji językowej.
Karkonoskie Tajemnice, Karpacz – Centrum, ul. Mickiewicza 1a
Czynne cały tydzień od 10:00 do 18:00
www.karkonoskietajemnice.pl tel. 75 76 199 99

Światynia Wang -Kościół Wang został zbudowany na przełomie XII i XIII w. w południowej Norwegii, w miejscowości Vang, położonej nad jeziorem Wang (norw. Vangsmjösa) i stąd wywodzi się jego nazwa.

Muzeum Zabawek – Założycielem muzeum w Karpaczu jest Henryk Tomaszewski znany wielu jako twórca Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Kolekcja ukazuje przekrój zabawek obejmujący około 200 lat od XVIII – wiecznych figurek szopkowych poprzez lalki z XIX wieku aż po zabawki typowe dla XX wieku. Tutaj można zobaczyć lalki z Japonii, Meksyku czy Australii.

Dziki Wodospad– położony w pobliżu dolnej stacji kolei linowej na Kopę, powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Łomnicy. Jest miejscem, które bardzo chętnie odwiedzają rzesze turystów fotografując się na jego tle.

Skocznia Orlinek – W roku 1912 w okolicach obecnego hotelu Orlinek wzniesiono pierwszą drewnianą skocznię, na której w 1914 r. wykonano rekordowy skok na odległość 38,5 m. W roku 1932 została ona zmodernizowana, a punkt krytyczny wynosił k-45.Obecnie skocznia narciarska “Orlinek” o punkcie krytycznym k-85 uzyskała homologację FIS. Rekord skoczni należy do Adama Małysza, który ustanowił go podczas Mistrzostw Polski Seniorów w Skokach Narciarskich w 2004 roku, oddając skok na odległość 94,5 m.

Zapora na Łomnicy – Łomnica jest jedną z najdzikszych i najniebezpieczniejszych górskich rzek Karkonoszy o długości 20 km. W górnym odcinku średni spadek wód wynosi 72 promile, w dolnym odcinku jest on siedmiokrotnie mniejszy. Już w średniowieczu jej koryto i dolinę przemierzali Walończycy w poszukiwaniu złota i kamieni szlachetnych. Jest ona bardzo kapryśna i zdradliwa. Podczas powodzi w 1897 zniszczyła wiele domów, dróg i gospodarstw rolnych, a nawet linię kolejową.

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu gromadzi eksponaty, dokumenty i wszelkie pamiątki związane z rozwojem sportu, turystyki i ochroną przyrody. Posiada interesujące zbiory i ciekawie urządzoną ekspozycję muzealną. Wystawa stała obejmuje trzy działy: Geneza i rozwój turystyki w Karkonoszach ,Rozwój sportów zimowych i Ochrona przyrody.

Sztolnie Kowary – Spacer z przewodnikiem podziemną trasą turystyczną na terenie sztolni pouranowych – Skarbiec Walonów, Komora Laborantów, Inhalatorium Radonowe i źródło wody Potencjałki.

Park Miniatur w Kowarach Zabytków Dolnego Śląska – który powstał w 2003 roku na terenie nie działającej już dziś fabryki dywanów. Celem Parku jest prezentacja najważniejszych i najpiękniejszych zabytków Dolnego Śląska. Odwiedzając park zapoznają się Państwo z perfekcyjnie wykonanymi modelami zamków, pałaców, klasztorów oraz ratuszy z naszego terenu, wszystkie zrobione są w skali 1:25, za wyjątkiem modelu Karkonoszy wraz ze Śnieżką (1602), której gabaryty wymagały większej skali, 1:50. Miniatury zostały wykonane za pomocą najnowszych technik modelarskich, przy użyciu materiałów odpornych na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Zieleń, naturalne otoczenie, jak również filigranowe odtworzenie szczegółów, bardzo uatrakcyjniają i tak już piękne zabytki naszego regionu